تبلیغات
کلاس هنر - مطالب خرداد 1390

اسلایدشو

تاریخ : پنجشنبه 26 خرداد 1390 | 12:31 ب.ظ | نویسنده : مجید حسینی andishsharif@
تاریخ : شنبه 21 خرداد 1390 | 01:04 ب.ظ | نویسنده : مجید حسینی andishsharif@
                       آموزش و پرورش موفق (بن بویل آلمان)

مقدمه:

این مقاله به دلیل اهمیت ویژه ای که مدرسه جامع بن بویل آلمان در دنیا کسب کرده است تهیه شده است .این مدرسه در غرب قاره اروپا واقع شده است و امتیازات ویژه ای در زمینه ی آموزش درس و زندگی که در هم تنیده شده است به دست آورده است .به زعم من دانشجو این مدرسه بی نظیرترین مجموعه آموزشی در دنیاست که وجود آن در هر کشوری آرزو می باشد.

 

جامع بودن این مدرسه از این جهت است که علاوه بر تدریس کلیه دروس و مهارتها  هر نوع دانش آموزی  با هر شرایطی از قبیل  معلولیت  جسمانی ، استثنایی ، نابینا  ، تیزهوش  و...  همه در یک مکان تحصیل می کنند و تنها نخبه پروری در آن وجود ندارد ،و هیچ ترک تحصیلی هم صورت نمی پذیرد و این پویایی است که در کل مدرسه موج می زند .

از فعالیتهای مختلف در این مدرسه می توان به آموزش باغبانی ،تراشکاری ، ماهیگیری ،بهداشت ،کمکهای اولیه و موسیقی اشاره کرد .در اوقات فراغت ، مادر هر  دانش آموزی در مدرسه حضور می یابد ، ا ز   کلاس هایی که توسط معلمان  تربیتی برگزار می شود استفاده می کند و از نزدیک شاهد پیشرفت فرزند خود می شود .

ساختار اداری ایالت

این مدرسه توسط هیات شورای دانش آموزی و متخصصان تعلیم و تربیت اداره می شود .از آن  جا که کشور آلمان یک سیستم غیر متمرکز دارد و هر ایالت رییس جمهور متفاوتی با ایالتهای دیگر دارد رییس جمهور این ایالت سعی می کند که مدارس را پویا سازد و به حرکت آن کمک کند  .هر ایالت وزیر آموزش و پرورش مستقلی دارد که کتابهای درسی را متناسب با شرایط

مکانی و جغرافیایی خاص همان ایالت می نویسند و به چاپ می رسانند و در دسترس دانش آموزان قرار می دهند . هر مدیر به صورت خود گردان عمل می کند  و سیستم آموزشی مدیریت محور است  بدین  معنا  که  اگر  مورد نیاز بود شخص مدیر  نیرویی  را  عزل  یا  استخدام  می کند . در  این ایالت  تمام  نهادهای  جامعه  از  شهرداری  تا  وزارتخانه ها  و  نهادهای  مختلف  دیگر  با آموزش و پرورش  همکاری  می کنند و همین امر باعث موفقیت این مدرسه شده  است .

همکاری گروهی و آموزش

همکاری  و ارتباط متقابل  و تمرین دمو کراسی  که نتیجه ی آن رسیدن به مهارتهای اجتماعی می باشد در این مدرسه  بسیار  مهم  است .استفاده  از رایانه به عنوان یک ابزار کاربردی بسیار گسترده است و هم چنین با سایر نقاط دنیا در ارتباطند. در واقع مدرسه ی جامع  بن بویل جامعه ای با ابعاد کوچک است  که کارهای بزرگی انجام می دهد .با  ویژگی ساختمانی  که بنای مدرسه  داراست  تمام  دانش آموزان در هر مقطع  می توانند همدیگر را ببینند  و در طبقات به راحتی بالا و پایین بروند  . آموزش های عمومی قبل از ورود دانش آموزان به مرحله ی دانشگاه انجام می پذیرد علاوه بر این دوره ی  دبیرستان نیز در این مدرسه وجود دارد . از نظر تنوع رشته تحصیلی و وجود امکانات بالا دانش آموزان هیچ گونه مشکلی ندارند وکارها به صورت گروهی و اجتماعی انجام می شود و همه در کلاس درس توسط معلم مورد پرسش شفاهی قرار می گیرند .آموزش زبان های مختلف مانند انگلیسی و آلمانی و فرانسه در این مدرسه صورت می گیرد و آموزش زبان چینی نیز در برنامه ی آینده شان قرار دارد .در کلاس درس همه به طور یکسان پیش نمی روند و یاد گیری بر اساس تواناییهای هر شخص انجام می شود ،هر دانش آموز قوی باید به دانش آموز ضعیف کمک کند و استقلال در کارهایشان دیده می شود .در این مدرسه مدیران و معلمان یک ضرب المثل سوئدی را سر لوحه ی خود قرار داده اند که هر دانش آموز سه معلم دارد 1- معلم او  2-محیط او 3-سایر بچه ها و این همان رمز موفقیت این مدرسه می باشد .

آموزش هنر

در بخش فعالیت های هنری نیز بسیار فعالند  .مثلا  نقاشی های آزاد و کار با رنگ حتی زمانی که وقت بیشتری را می خواهد برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

اهمیت کودکان استثنایی

حمایت از بچه های استثنایی در این مدرسه بسیار بالاست این دانش آموزان نیز زبانهای مختلف را می آموزند ،با رایانه کار می کنند و دو معلم مخصوص دارند که همزمان در دروس مشترک به ان ها کمک می کنند .دانش آموزان نابغه هم به راحتی تشخیص داده می شوند و بر اساس تواناییهایشان پرورش می یابند.

آموزش بهداشت و کمکهای اولیه

تبادل اطلاعات بین  بچه ها  برای  رسیدن  به سلامت جسمی و روانی صورت می گیرد و درس بهداشت یک درس دو ساعته ی اجباری در کلاس پنجم است . از نظر آشنایی مستقیم خود دانش آموز، با مواد غذایی سالم، پخت غذا در کلاس درس انجام می شود تا از نزدیک شاهد آن باشند .علاوه بر آن از نظر حالات فیزیکی و جسمانی و طریقه ی نشستن صحیح و حرکات سالم آموزش داده می شوند . در  بخش  کمکهای اولیه هم  8جلسه ی 2ساعته دارند که بچه ها به نوبت کار امداد و کمک به بچه هایی که در مدرسه آسیب دیده اند را بر عهده می گیرند آن ها عاشقانه این کار را انجام می دهند و به هم کمک می کنند .

امکانات مدرسه

سالن غذا خوری  این مدرسه بسیار  تمیز و مدرن بوده و در تمام  قسمت های مختلف آن دانش آموزان برای  تهیه ی غذا و نوشیدنی از کارت های هوشمند استفاده  می کنند . آن ها برای استراحت و  تفریح  به کافی شاپ مدرسه می روند و به بحث و گفتگو که زیر نظر مربیان است می پردازند . 

کتابخانه ی مدرسه نیز بسیار  جامع است و از  کارت هوشمند برای تهیه کتاب استفاده می شود . بچه ها با نمایش هایی که اجرا می کنند خود را  نشان می دهند ،گروه موسیقی بسیار منظم کار می کند و همه آموزش موسیقی می بینند  ،آموزش ژیمناستیک ،فوتبال و ...نیز انجام می گیرد این مدرسه از نظر امکاناتی چون وسایل ورزشی ،زمین بازی ،امکانات رایانه ای و سمعی بصری و اسباب و آلات موسیقی و تجهیزات بی نظیر است .

آموزش در فضای آزاد

بچه ها  در باغ  مدرسه  با دوستان  خود  کار  می کنند ، بیل  می زنند ، دانه می کارند، آبیاری می کنند و  لذت  می برند و دروس  عملی خود را در محیط آزاد  انجام  می دهند .آن ها با درست  کردن حو ضچه ها به  پرورش ماهی می پردازند و حتی  ماهیگیری می آموزند ، پرورش و تزیین گل  نیز جزو دروس آن ها می باشد .

آموزش برای همه

در این مدرسه دختران خودشان باید همه چیز را تجربه کنند و آداب و رسوم اجتماعی را یاد بگیرند .دخترها در کنار پسر ها به صورت یک همکار هستند و اوقات فراغت در بین آن ها هدفمند طراحی شده است  .هر کس در تمرین و جمله سازی و پرورش متن خود را آماده می کند و ضعف خود را از بین می برد آن ها از کتاب های مرجع و دایرِِِة المعارف ها بسیار استفاده می کنند ،از کلاس ششم دانش آموزان در مورد مسائل گوناگون در کلاس بحث می کنند و هر  کس نظر  خود  را  بیان  می کند دانش آموزانی هم  که  عضو  شورای دانش آموزی هستند با هم اظهار نظر و مشورت می کنند و در کارهای مدرسه مشارکت دارند و افتخار می کنند که حق تصمیم گیری و انتخاب دارند .آن ها

در  زمینه های  انتخاب  شغل  و آشنایی  با  مشاغل  به صورت  هدفدار  کار می کنند (گل فروشی ، تراشکاری  و...) در آشنایی با دنیای  پیرامون  بر  خود آگاهی دانش آموز تاکید دارند و  تشویق آن ها در مدرسه به صورت فردی و گروهی می باشد و بچه ها را از لحاظ اقتصادی برای زندگی آینده آماده می کنند .برای آموزش دروسی مثل تاریخ   بازدید از بناهای تاریخی کشور های دیگر مثل چین و یونان در سفر های مطالعاتی این مدرسه قرار دارد .نکته ی دیگری که بسیار جالب است تصاویر زیبای نقاشی شده ای به صورت تابلو های بزرگ  است که  کل دروس  مختلف در آن تصاویر  به  نمایش  در آمده  و بر دیوارهای مدرسه نصب شده است و علاوه بر جنبه ی آموزشی آن برای بچه ها محیط زیبایی را در مدرسه بوجود آورده است . در این مدرسه انگیزه ،گفتگو و کار با هم ارتباط اجتماعی به وجود می آورد .

نقش معلم و مربیان

همه ی افراد  در  مدرسه  با  وجدان  کار  می کنند ، معلمان  خستگی  به خود  راه  نمی دهند  و  از  فرهنگ  جدید  برای  یادگیری  استفاده  می کنند ، دانش آموزان  را مورد  تشویق  قرار  می دهند و به روش   خود  روند  آموزشی  را  شکل  می دهند ، معلم  به  دانش آموزان  انگیزه  می دهد ،معلمان خود را مربی تلقی می کنند و معلمان با تجربه مسئولیت ده تا پانزده معلم تازه کار را بر عهده دارند .

 

نتیجه :

در این مدرسه شیوه های دقیق برنامه ریزی و مدیریت صحیح کاملا اجرا شده و به نتیجه رسیده است ولی هنوز مسئولان خودشان بطور کامل راضی نیستند آن ها بر این عقیده اند که هر شخصی هر روز صبح بیدار شود و با هوشیاری سوال کند تا جواب را بیابد .در مدرسه ای که این چنین جامع است تنها موفقیت تعدادی از دانش آموزان  برای این مدیریت کافی است .می توان امیدوار بود در آینده با استفاده از تجربیات چنین مدارسی بتوانیم وضع آموزشی کشور خود را بهبود بخشیم .

زهره عالمین

دانشجوی کارشناسی مدیریت برنامه ریزی آموزشی-دانشگاه آزاد تهران مرکز
طبقه بندی: مدرسه ی بویل بن آلمان،

تاریخ : جمعه 20 خرداد 1390 | 12:21 ق.ظ | نویسنده : مجید حسینی andishsharif@

طبقه بندی: خانواده مسافر،

تاریخ : پنجشنبه 19 خرداد 1390 | 03:23 ب.ظ | نویسنده : مجید حسینی andishsharif@

sag free 1

برای دانلود برروی آقا سگه کلیک کنید


 طبقه بندی:

تاریخ : پنجشنبه 19 خرداد 1390 | 12:26 ب.ظ | نویسنده : مجید حسینی andishsharif@

gorbeh free2

 
برای دانلود بر روی تصویر گربه کلیک کنید 
طبقه بندی:

تعداد کل صفحات : 12 :: 1 2 3 4 5 6 7 ...

  • تی وی بانک
  • شهید
  • مهم نیوز
  • جاده ماز